Ιστορική Αναδρομή

Αυτό είναι ένα προεπιλεγμένο πρότυπο ιστοσελίδας, το οποίο μπορείτε να τροποποιήσετε.

Picture1

Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

Αθλητικές εγκαταστάσεις

Σημείο αναφοράς του σχολείου μας είναι οι αθλητικές εγκαταστάσεις με κύριες τα γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ, που οφείλουν την ύπαρξή του στη συμμετοχή των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων.

Βιβλιοθήκη

Η σχολική βιβλιοθήκη, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, οργανώθηκε με γνώμονα την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της.Τα βιβλία προέρχονταν από αγορές και από δωρεές οργανισμών, φορέων, ιδιωτών καθώς και από αποστολές του Υπουργείου Παιδείας.

Εργαστήριο πληροφορικής

Γενικές πληροφορίες για το εργαστήριο πληροφορικής μας

Στο χώρο του σχολείου μας λειτουργεί αίθουσα πληροφορικής εξοπλισμένη με 10 σταθερούς σταθμούς εργασίας και 3 φορητούς. Επιπλέον για τις ανάγκες των μαθημάτων διατίθονται περιφερειακές συσκευές, όπως εκτυπωτής, σκάνερ και βιντεοπροβολέας.

Εκλογή νέου προεδρείου του Συλλόγου Γονέων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, χαίρετε.

Σας καλούμε να λάβετε μέρος στην συνέλευση Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας «Ίων Δραγούμης» που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 27 Μαΐου και ώρα 11:00 π.μ. στο χώρο του Σχολείου με βασικό θέμα την εκλογή νέου προεδρείου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων καθώς η θητεία του παρόντος έχει ήδη λήξει.Η ανάδειξη νέου προεδρείου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων θεωρείται απαραίτητη καθώς αναγκαία είναι η συμμετοχή του, με βάση προκαθορισμένες από την νομοθεσία αρμοδιότητες, για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.(π.χ. συμμετοχή στις εγγραφές του σχ. έτους 2021-2022).

Ηπαρουσία όλων κρίνεται απαραίτητη.

Με τιμή,

το προεδρείο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων