ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΝΥΜΦΑΙΟ ΚΑΙ ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ

Στην επίσκεψη που κάναμε με τους μαθητές της Α τάξης του σχολείο μας στο κέντρο προστασίας Αρκούδας στο πανέμορφο χωριό του Νυμφαίου, είχαμε την τύχη να δούμε από κοντά πολλές από τις αρκούδες που φιλοξενούνται από τον ΑΡΚΤΟΥΡΟ στην ειδικά περιφραγμένη έκταση των 50 στρεμμάτων που έχει διαμορφωθεί για αυτό το σκοπό.

Αξέχαστη εμπειρία! Κατά μήκος του δασικού μονοπατιού της ξενάγησης που περπατήσαμε,  είδαμε αρκούδες να παίζουν, να κάνουν μπάνιο να ανταλλάσσουν αγκαλιές και φιλιά.. Τα παιδιά ενημερώθηκαν από τον ξεναγό του κέντρου για τα βιολογικά χαρακτηριστικά της αρκούδας, τον τρόπο που τρέφεται και αναπαράγεται, τον ρόλο της στο δασικό οικοσύστημα , τους κινδύνους που αντιμετωπίζει , τη συμβίωσή της με τον άνθρωπο αλλά και για την προσφορά του Αρκτούρου στην προστασία του είδους.

Επίσης περιηγηθήκαμε στα λιθόστρωτα μονοπάτια με τα πετρόκτιστα σπίτια του Νυμφαίου, ψάξαμε την ιστορία του χωριού, συνομιλήσαμε με τους κατοίκους του και σχολιάσαμε τη βιοκλιματική αρχιτεκτονική του αλλά και την τωρινή εικόνα εγκατάλειψης .

Ευχαριστούμε πολύ τους ανθρώπους του Αρκτούρου για την υποδοχή και την ξενάγηση αλλά και όλους τους κατοίκους του Νυμφαίου που διατηρούν ζωντανό τον Πρότυπο Παραδοσιακό Οικισμό .

Έντυπη και ψηφιακή διαδραστική αφίσα για τον σχολικό εκφοβισμό

Έντυπη και ψηφιακή διαδραστική αφίσα για τον σχολικό εκφοβισμό απο μαθητές του τμήματος Α3 με την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας του τμήματος Τερζοπούλου Μελίνας.

20240314 110326 11zon 1

Χτίζοντας υγιείς σχέσεις ανάμεσα στα φύλλα

Ευχαριστούμε θερμά τη νομικό του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών Κοζάνης κυρία Αγγελική Αγγελακοπούλου καθώς μέσα από το δίωρο ομαδοσυνεργατικό εργαστήριο "χτίζοντας υγιείς σχέσεις ανάμεσα στα φύλλα",που υλοποίησε με τους μαθητές της Γ τάξης, έθεσε τον προβληματισμό για τα βασικά στοιχεία που είναι απαραίτητα να υπάρχουν σε μια υγιή και ισότιμη σχέση καθώς και για τα προειδοποιητικά σημάδια που πρέπει να μην παραβλέπονται καθώς πολύ εύκολα μπορεί να κλιμακωθούν σε βίαιες και κακοποιητικές συμπεριφορές .
Πολύ σημαντικο επίσης είναι τα παιδιά να γνωρίζουν την ύπαρξη κρατικών δομών που παρέχουν δωρεάν και 24ωρη υποστήριξη σε περιστατικά βίας , με όποια μορφή και αν αυτή εμφανίζεται.
σχεσεις1σχεσεις2

Server Time: 2024-04-20 02:10:20