Οδηγίες για την ασφαλή επιστροφή στο σχολείο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Ενόψει του ανοίγματος των σχολικών μονάδων τη Δευτέρα, 1η  Φεβρουαρίου, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το σχολείο μας κατέβαλε κάθε δυνατή προσπάθεια, ώστε να διασφαλίσει την προστασία της υγείας των μαθητών μας κατά την είσοδο και παραμονή τους στις σχολικές αίθουσες.

Προκειμένου όμως να διαφυλάξουμε πλήρως τους μαθητές και τις οικογένειές τους από τον κίνδυνο του κορονοϊού, προσβλέπουμε και στη δική σας συνεργασία. Παρακαλούμε λοιπόν να τηρηθούν πιστά για το ερχόμενο διάστημα τα παρακάτω μέτρα:

• Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική από όλους τους μαθητές εντός και εκτός της σχολικής αίθουσας.
  • Συνιστάται συστηματική υγιεινή χεριών με συχνό πλύσιμο με σαπούνι και νερό ή/και εφαρμογή αντισηπτικού χεριών.
  • Εάν ένας μαθητής εκδηλώσει κάποιο από τα παρακάτω συμπτώματα παραμένει στο σπίτι και ειδοποιείται το σχολείο: πυρετός, βήχας ή δύσπνοια,  ανοσμία/αγευσία, γαστρεντερικά συμπτώματα, καταρροή (συνάχι/ μπούκωμα), πονοκέφαλος, πονόλαιμος, καταβολή δυνάμεων, μυαλγίες, κοιλιακός πόνος, ναυτία.
  • Ακολουθεί ιατρική αξιολόγηση με πρωτοβουλία των γονέων/κηδεμόνων.
  • Εάν η ιατρική αξιολόγηση που έγινε σε συνεργασία με τους γονείς/κηδεμόνες οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι το παιδί ΔΕΝ πληροί τα κριτήρια για να χαρακτηριστεί ύποπτο κρούσμα COVID-19, τότε το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο, όταν τα συμπτώματα υποχωρήσουν ή παρέλθει τυχόν άλλο (πέρα από COVID-19)πρόβλημα υγείας.
  • Aν σύμφωνα με την αξιολόγηση αυτή, το παιδί χαρακτηριστεί ως ύποπτο κρούσμα COVID-19, γίνεται κατά προτεραιότητα διαγνωστικό τεστ για COVID-19. Εν αναμονή του αποτελέσματος, το παιδί παραμένει σε απομόνωση κατ’ οίκον σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο.
  • Αν μέλος του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος του μαθητή χαρακτηριστεί ως ύποπτο κρούσμα COVID-19, ο μαθητής παραμένει στο σπίτι και ειδοποιείται το σχολείο.

Σε κάθε περίπτωση παρακαλούμε να διατηρείτε επικοινωνία με το σχολείο.

Η πίστη και αυστηρή τήρηση των μέτρων θα οδηγήσει γρηγορότερα στην κατάργησή τους.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την συνεργασία

Server Time: 2024-05-13 16:01:25