Σχολική κάρτα για Covid

Τη Δευτέρα 10 Μαΐου τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας, μαθητές, εκπαιδευτικοί και λοιπό προσωπικό καλούνται να προσέλθουν στα σχολεία έχοντας υποχρεωτικά μαζί τους βεβαίωση αρνητικού τεστ (self-test, PCR ή rapid-test). Υπενθυμίζεται ότι η χρήση του self-testδρα συμπληρωματικά στα ήδη ισχύοντα μέτρα, που περιλαμβάνουν υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.

Το αυτοδιαγωνιστικό τεστ κορωνοϊού παρέχεται δωρεάν από τα φαρμακεία και διενεργείται πριν την έναρξη των μαθημάτων της Δευτέρας και της Πέμπτης. Ο έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις ώρες πριν την προσέλευση στην σχολική μονάδα. Συστήνεται το τεστ να γίνεται το ίδιο πρωί ή το προηγούμενο βράδυ. Άρα το πρώτο τεστ μπορεί να γίνει την Κυριακή το βράδυ ή τη Δευτέρα το πρωί.

Οι μαθητές κάνουν τα self-tests στο σπίτι τους με την επίβλεψη του κηδεμόνα. Κατόπιν, οι γονείς των μαθητών δηλώνουν το αποτέλεσμα του self-test μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr, στην οποία θα εισέρχονται με τους κωδικούς taxisnet, καταχωρώντας συγκεκριμένα στοιχεία, όπως πατρώνυμο, μητρώνυμο, ΑΜΚΑ και το αποτέλεσμα του self-test.

Αν το self-test είναι αρνητικό, εκδίδεται σχολική κάρτα μέσω της πλατφόρμας. Οι μαθητές θα φέρουν τη σχολική κάρτα μαζί τους κάθε ημέρα και θα την επιδεικνύουν στους εκπαιδευτικούς την πρώτη ώρα της Δευτέρας και της Πέμπτης ή όποτε τους ζητηθεί.

Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της σχολικής κάρτας από την πλατφόρμα, τότε ο κηδεμόνας μπορεί να συμπληρώσει και να υπογράψει χειρόγραφα τη σχολική κάρτα σύμφωνα με το πρότυπο που υπάρχει στη συνέχεια.

Μαθητής που δεν θα φέρει μαζί του τη σχολική κάρτα δεν θα γίνει δεκτός στο σχολείο και θα λαμβάνει απουσίες.

Σχολική κάρτα Covid

Server Time: 2024-05-10 10:25:05