ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΕΕΕΚ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟ

Με μια θερμή υποδοχή από τη διευθύντρια κ. Αναστασία Τσισμαλίδου, από τους συναδέλφους αλλά και τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ Πτολεμαΐδας , στην Πεντάβρυσο , τα παιδιά μας ξεναγήθηκαν στις αίθουσες αυτόνομης διαβίωσης, γεωπονίας, πληροφορικής, φυσιοθεραπείας και snoozele (αισθητηριακής ολοκλήρωσης) αλλά και στον προαύλιο χώρο - με το θερμοκήπιο και το κοτέτσι για ιδιοπαραγωγη αυγών- του κέντρου.
Αφού αυτοσυστήθηκαν και στη νοηματική , ακολούθως, και σε συνεργασία με τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ , φύτεψαν φυτά σε γλαστράκια, έφτιαξαν χριστουγεννιάτικες κάρτες και παρασκεύασαν βάφλες με μερέντα που γεύτηκαν όλα τα παιδιά μαζί στο τραπέζι της αυτόνομης διαβίωσης .
Μεσα από όλες αυτές τις δράσεις , έσπασε πολύ γρήγορα η αμηχανία του καινούριου και στο τέλος τα παιδιά μας αποχαιρέτησαν με αγκαλιές και μεγάλη ζεστασιά τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ. Ευχαριστούμε από καρδιάς τη διευθύντρια και όλους τους συναδέλφους για την ευκαιρία που έδωσαν στα παιδιά μας να αναπτύξουν την ενσυναίσθηση, τη συμπερίληψη και την κουλτούρα του σεβασμού, της αποδοχής και κυρίως της βοήθειας στους αδύναμους κρίκους της κοινωνιας .
Φεύγοντας ,κάνοντας μια στάση στην πλατεία, θαυμάσαμε τη μεγαλύτερη ποντιακή λίρα , κατασκευή που οραματίστηκε ο αείμνηστος πρόεδρος της κοινότητας Πασσαλίδης Ι. στη μνήμη όλων των Ποντίων που έχασαν τόσο βίαια τις πατρίδες τους.ΕΕΕΕΚ3
ΕΕΕΕΚ

Server Time: 2024-04-27 13:06:58