ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΤΟΥ ΓΥΜΝ. ΑΝΑΡΡΑΧΗΣ ΕΜΠΟΡΙΟΥ

Επισκέφτηκαμε το Μουσείο κινηματογράφου που λειτουργεί από την περσινή χρόνια στο Γυμνάσιο Αναρράχης - Εμπορίου.
Ο κ. Χατζησαββίδης , που είναι και ο δημιουργός του μουσείου, ξενάγησε τα παιδιά στις μηχανές προβολής ( οι παλαιότερες χρονολογούνται από τη δεκαετία του 1950), και παρουσίασε την εξέλιξή τους στο χρόνο, ξεκινώντας από τη φωτογραφία και τις πρώτες μηχανές προβολής, τα επιδιασκόπια , τα προβολικά των slights, φτάνοντας στο σήμερα στις σύγχρονες ψηφιακές μηχανές αποτύπωσης . Παράλληλα εξήγησε την τεχνολογία των μέσων αυτών ενώ τα παιδιά πειραματίστηκαν στην χρήση των μηχανών και περιηγήθηκαν στις αφίσες ταινιών που σημάδεψαν τον ελληνικό κινηματογράφο .
Τέλος, ο κ. Χατζησαββίδης αναφέρθηκε στην ονοματοδοσία του μουσείου καθώς ο Αλέκος Απατσίδης - το όνομα του οποίου φέρει το μουσείο-, είναι από τους πρωτεργάτες της ομάδας κινηματογράφου στην πόλη μας και συνιδρυτής του πρώτου θερινού κινηματογράφου Σείριος που λειτούργησε στα 1994.
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ. Αποστόλου, διευθυντή του σχολείου, για την υποδοχή των παιδιών μας στο χώρο του σχολείου .ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦ 1
ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦ

Server Time: 2024-04-27 15:01:35