ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ για διεξαγωγή Εκπαιδευτικής Επίσκεψης στη Βουλή των Ελλήνων

Το 1ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας διοργανώνει τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα, στα πλαίσια του προγράμματος "Επισκέψεις Σχολείων στη Βουλή των Ελλήνων" και καλεί με βάση την Εγκύκλιο 12987/Γ2/2011, τους ενδιαφερόμενους (ταξιδιωτικά και τουριστικά γραφεία), που επιθυμούν να συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής, να υποβάλλουν την προσφορά τους σε σφραγισμένο φάκελο μέχρι την Πέμπτη 12/10/2017, και ώρα 11:00 π.μ. στο γραφείο του Διευθυντή του 1ου Γυμνασίου. Οι προσφορές θα πρέπει να γίνουν σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια και απαιτήσεις:
1. Προορισμός: Αθήνα με ξεναγό για το μουσείο της Ακρόπολης και τον Παρθενώνα.
2. Η προσφορά θα πρέπει να περιλαμβάνει τη μεταφορά των μαθητών και τη διαμονή τους σε ξενοδοχείο τεσσάρων (4) ή πέντε (5) αστέρων, με πρωινό για δύο (2) νύχτες σε κεντρικό σημείο της Αθήνας με εξαίρεση την περιοχή της Ομόνοιας και Καραϊσκάκη. Τα λεωφορεία θα πρέπει να είναι διαθέσιμα καθ' όλη τη διάρκεια της εκδρομής για οποιαδήποτε μεταφορά των μαθητών αποφασισθεί από τους συνοδούς καθηγητές εντός της πόλης των Αθηνών.
3. Κατηγορία καταλύματος: Ξενοδοχείο τεσσάρων (4) ή πέντε (5) αστέρων και με security. (Κατά προτίμησηST George
Lycabettus, Titania hotel ,Mediterranean hotel.) Τα δωμάτια θα πρέπει να είναι δίκλινα, τρίκλινα και τετράκλινα για τους μαθητές και μονόκλινα για τους συνοδούς καθηγητές και να μην είναι στο εισόγειο. Όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι του ξενοδοχείου να είναι στη διάθεση του σχολείου, σε πλήρη λειτουργία κατά τη διαμονή και το ξενοδοχείο να πληροί όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την εύρυθμη διαμονή, (θέρμανση, ζεστό νερό, καθαριότητα κλπ).
4. Η προσφορά θα πρέπει να περιλαμβάνει επίσης, πλήρες πρωινό καθημερινά εντός του ξενοδοχείου σε μπουφέ.
5. Η διαμονή και η μετακίνηση των συνοδών ? καθηγητών (σύνολο 4) θα είναι δωρεάν.
6. Μεταφορικά μέσα: Οδική μετακίνηση με ένα (1) λεωφορείο ,όχι διώροφο .
7. Προβλεπόμενος αριθμός συμμετεχόντων: 61 μαθητές και 4 καθηγητές, σύνολο 65 άτομα.
8. Πρόσθετες προδιαγραφές μέσων μετακίνησης: Το πρακτορείο θα πρέπει να διαθέτει πολυτελή κλιματιζόμενα λεωφορεία που να πληρούν τις απαιτούμενες προδιαγραφές (σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, δελτίο καταλληλότητας, ΚΤΕΟ, ζώνες ασφαλείας κλπ.), να είναι δε στην αποκλειστική διάθεση του σχολείου καθ? όλη την διάρκεια της εκδρομής.
9. Ημερομηνία αναχώρησης - επιστροφής: Η αναχώρηση από το Σχολείο έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή 5/11/2017 και ώρα 6.30 π.μ. και η επιστροφή το Τρίτη 7/11/2017 στις 10.30 μ.μ.
10. Να υπάρχει ασφάλεια ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης μαθητών και καθηγητών και να παραδοθεί συμβόλαιο αστικής ευθύνης του Τουριστικού Γραφείου.
11. Να αναφέρεται η τελική συνολική τιμή (συμπεριλαμβανομένων όλων των τυχόν κρατήσεων και του ΦΠΑ).
12.Η διαδρομή που θα ακολουθήσουμε θα είναι από την Εθνική οδό μέσω της σήραγγας των Τεμπών.

O Διευθυντής της Σχολικής Μονάδας
Αλεξιάδης Σπυρίδων